Co potrzeba do chrztu?

Co potrzeba do chrztu?

Nie da się ukryć, że jednym z najważniejszych momentów dla rodziców jest chrzest święty dziecka. Niezwykle ważny jest duchowy i emocjonalny aspekt tego wydarzenia, dlatego trzeba się dobrze przygotować. Warto podkreślić, że określone obowiązki mają zarówno rodzice, jak i chrzestni. W tym artykule wyjaśnimy, co jest potrzebne do chrztu, a także podpowiemy, jak się przygotować.

Dokumenty potrzebne do chrztu

Na początku trzeba dostarczyć odpowiednie dokumenty do parafii, żeby dziecko mogło przyjąć swój pierwszy sakrament. Warto już miesiąc lub dwa miesiące wcześniej zgłosić samą chęć ochrzczenia nowego członka rodziny. Wśród potrzebnych dokumentów trzeba wymienić odpis aktu urodzenia dziecka, świadectwo ślubu kościelnego rodziców oraz dane rodziców chrzestnych. Trzeba też wspomnieć o zaświadczeniach o odbytej spowiedzi. Wyżej wymienione dokumenty to całkowita podstawa i bez nich nie może odbyć się ceremonia. Musisz także pamiętać, żeby przyszłych rodziców chrzestnych poinformować odpowiednio wcześnie. Chodzi głównie o to, żeby mogli przygotować się do pełnienia nowej roli. Niezwykle ważną rolę mają rodzice chrzestni, którzy muszą spełnić też konkretne wymagania. Osoby, które chcą zostać ojcem chrzestnym lub matką chrzestną muszą koniecznie być wierzący i praktykujący. Na uwagę zasługuje fakt, że te wymagania są nieformalne, a potwierdzenie znajduje się w zaświadczeniu, które wystawia parafia. Uroczyste ubranko w kolorze białym lub kremowym jest jedną z najważniejszych rzeczy.

Przygotowania do uroczystości

Rodzice powinni poświęcić sporo czasu na wybór stylizacji, ponieważ jest to pierwszy elegancki komplet dziecka. Nie ulega wątpliwości, że wygoda jest na pierwszym miejscu w przypadku niemowlaków i małych dzieci. Strój nie może przede wszystkim krępować ruchów, a do tego nie może podrażniać delikatnej skóry. Szatka do chrztu to dodatkowe akcesorium, a nie ubranko. Warto podkreślić, że jest to chusteczka bogato zdobiona, na której znajduje się data oraz imię dziecka, które przystępuje do chrztu świętego. Tradycja wskazuje, że to matka chrzestna jest odpowiedzialna za zakup szatki do chrztu, ale nie jest to obligatoryjne. Rodzice mogą sami kupić cały zestaw do chrztu, żeby pasowały do siebie wszystkie akcesoria. Bardzo ważna jest także świeca do chrztu, która powinna być zindywidualizowana. Nie jest tajemnicą, że można zamówić świecę z datą, imieniem, a także napisami. Najważniejsze jest to, żeby świeca miała okapnik i była ozdobna. Okapnik zapobiegnie zabrudzeniom, a także pozwoli zbierać wosk po zapaleniu świecy. Dobrym pomysłem jest zakup świecy z pudełkiem i futerałem, w którym będzie można przechowywać świecę, gdy uroczystość już się skończy. Warto zainwestować w futerał, ponieważ wtedy świeca nie ulegnie zniszczeniu.

 

Sprawdź, jak zbić gorączkę u dziecka w szybki i bezpieczny sposób
Sprawdź, jakie zwierzę dla dziecka kupić na początek!
Co na obiad dla rocznego dziecka?

Dodaj komentarz